Sosial dumping er noe som vi i Norsk Transportarbeiderforbund lenge har jobbet mot. Gjennom vårt samarbeid med søsterorganisasjoner i Nordisk Transportarbeiderføderasjon (NTF), ETF og ITF har kampen mot sosial dumping i transportbransjen vært et stadig tema, og denne underskriftsaksjonen har vår fulle støtte.EU har regler som sier at dersom minst en million EU-borgere skriver under på dette borgerinitiativet, er EU-kommisjonen forpliktet til å lytte til dette, f.eks. ved å lage ny EU-lovgivning.
Mye av den sosiale dumpingen som foregår, har rot i EUs regler og i spekulasjon i ansettelser over landegrensene. Det haster med endringer, og vi ønsker intitiativtakerne lykke til med aksjonen.
Norge er som kjent ikke medlem i EU. Derfor har ikke norske borgere anledning til å delta i underkriftskampanjen.
Vi vil derfor oppfordre alle til å videresende linken dersom dere har kolleger, venner, familie eller andre kjente i et EU-land. Det er viktig for hele transportbransjen (også i Norge) at det kommer på på plass klare regler for å bekjempe sosial dumping, og også at disse reglene blir håndhevet i hele EU/EØS-området.
Direktelinken til underskriftskampanjen er: