Betaling 1. og 17.Mai ?

Hvordan er reglene for betaling for 1. og 17.Mai
Har du som arbeidstaker krav på dette?

Dette er regulert i lov om 1. og 17.Mai som Høytidsdager (lov av 26. april 1947 nr 1) med tilhørende forskrift

Loven sier:  § 3 Arbeidsgiver skal betale full lønn for 1 og 17 mai som ikke faller på en søndag eller annen helgedag til arbeidstaker som har vært tilsatt hos ham i sammenheng de siste 30 dagene forut eller er tilsatt seinere når arbeidet er av minst 30 dagers varighet.

Arbeidstaker som må arbeide nevnte dager skal ha samme lønnstillegg som han etter avtale eller regulativ måtte ha krav på for søndager. Er spørsmålet om slikt lønnstillegg ikke avgjort ved avtale eller regulativ skal han ha et tillegg på minst 50 pst. til sin vanlige lønn.

Dette er da regulert i et lovverk og vil da si at ALLE har krav på betaling, uavhengig om det er tariffavtale på din arbeidsplass eller ikke.

Reklamer